Neden Üretici Olmalıyız?

Geçmişten bugüne dek artan nüfus grafiği, beslenme sorununu beraberinde getirirken tarım alanlarının genişletilmesi için projelere dayalı, verim odaklı çalışmaların yaygın şekilde yürütülmemesi açlık konusunu gündeme taşımaktadır.

Yunanca’da birinci derece önemli anlamına gelen ‘Proteos’ kelimesinden alınan ve ilk defa Hollandalı Kimyager Mulder tarafından incelenen proteinler, organizmanın fonksiyon ve reaksiyonunu yürütmektedir.

Organizma içerisinde sentezi yapılamayan fakat, vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitleri dengeli oranda yapısında bulunduran hayvansal besinler, sindirim kanalındaki bezleri daha hızlı şekilde harekete geçirdiği için sindirim salgılarını arttırmaktadır. B vitamini bulunduran hayvansal proteinler, enfeksiyonlara karşı vücudun dirençli olmasını sağlayan antikorların birleşiminde yer almaktadır.

Hücre tamirinde önemli rol oynamasına ve bilimsel verilerle desteklenmesine rağmen tüketimine gerekli önem verilmeyen hayvansal proteinler, günümüzde yaygın olan ve doğru olmayan uygulamaların getirdiği olumsuz sonuçlardan da nasibini almaktadır.

Sanayi alanlarının gelişmesi, kentleşme ve buna bağlı olarak gözlenen inşaat artışı tarım alanlarının daralmasına neden olurken, beslenmemizde önemli bir yeri olan ve diğer protein türleri (örneğin bitkisel protein) ile karşılaştırıldığında çok daha sağlıklı ve etkili olan hayvansal proteindeki ciddi açığı da gözler önüne sermektedir.

Söz konusu açığın giderilmesi için etkili olan kaynaklardan bir tanesi de kanatlı üretimidir. Küçük mekanlarda, uygun maliyetle-ihtiyacı giderecek düzeyde olması için-sayı olarak daha fazla olan üretim, günümüzde tam donanımlı cihazlarla yapılmaktadır.

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ