Kuluçkalık Yumurtalarda Seçim-Bakım

Kuluçkalık Yumurta Seçimi İçin Birkaç İpucu

Çoğu üretici birçok yumurtayı kendi yetiştiricilerinden temin etmektedir. Eğer inkubatör alanı sınırlayıcı faktörse bu inkube edilecek en iyi kalitede yumurtaların seçimi için daha faydalıdır…

**

Çoğu üretici birçok yumurtayı kendi yetiştiricilerinden temin etmektedir. Eğer inkubatör alanı sınırlayıcı faktörse bu inkube edilecek en iyi kalitede yumurtaların seçimi için daha faydalıdır. Yumurta seçimi için verilebilecek birkaç ipucundan bahsedecek olursak;

*Yetiştiricilerden iyi yetiştirilmiş, olgun ve sağlıklı; yüzde olarak yüksek oranda fertil ve diğer yumurtalar ile uyumlu; kız ve erkek kardeşi, anne veya babası ile doğrudan ilgili olmayan yumurtaların seçimi yapılmalıdır.

*Aşırı büyük ya da küçük yumurtadan kaçınmak gereklidir. Çok büyük ve küçük yumurtalar kuluçka randımanı bakımından iyi sonuç vermezler. Büyük yumurtalardan zayıf ve küçük yumurtadan küçük civciv meydana gelir.

*İnce ve kabuğu çatlamış yumurtalardan kaçının. Bu yumurtaları, uygun piliç gelişimi için gerekli olan nemde muhafaza etmek zordur. Aynı zamanda çatlak yumurtanın hastalık yapıcı organizmaların penetrasyonunda artışa neden olacağı unutulmamalıdır.

*Aşırı biçimsiz yumurtalar da inkube edilmemelidir.

*İnkubasyona girecek yumurtaların temiz olmasına dikkat edilmelidir. Kirli yumurtaların yıkanmaması veya nemli bezle silinerek temizlenmemesi gereklidir. Bu yumurta üzerindeki koruyucu tabakayı kaldırarak hastalık yapıcı mikroorganizmaların girişini artırır. Yıkama ve ovalama işlemi de kabuktaki gözenekler vasıtasıyla hastalık yapıcı mikroorganizmaların girişine daha çok hizmet eder.

Kuluçka Yumurtalarının Temizliği

Yumurta kabuğunun kalitesini etkileyen bir çok faktör söz konusudur ve bakteriler yumurta içerisine porlardan girmektedir. O yüzden yumurtanın temizliği çok önemlidir…

**

Yumurta kabuğunun kalitesini etkileyen bir çok faktör söz konusudur. Fakat ondan önce yumurtanın yapısına kısaca değinmek gerekirse; yumurta kabuğu yaklaşık %94 ile %97 arasında kalsiyum karbonat içerir. Diğer %3’lük bölüm ise organik maddeler ve pigmentlerden meydana gelir. Yumurta kabuğunun üzerinde yaklaşık 8.000 por bulunmaktadır. Bakteri ve diğer mikroorganizmalar yumurta içerisine bu söz konusu porlardan girmektedir. O yüzden yumurtanın temizliği çok önemlidir. Kuluçka işletmeciliğinin başlıca amacı yüksek kuluçka randımanın yanı sıra kaliteli, sağlıklı ve yaşama gücü yüksek civcivler elde etmektir. Bunu sağlamada katkısı olan faktörlerden biri de etkili dezenfektan maddelerle uygun dezenfeksiyon programlarının doğru bir şekilde uygulanmasıdır. Kuluçkahane ve çevresi, civciv sürülerinde hastalıklara neden olacak mikroorganizmalarla sürekli bulaşıktır. Hava akımı, mikroorganizmaların kuluçka çevresine ve kuluçka ekipmanlarına yayılmasında başlıca etkendir. Yanı sıra kuluçkahane çalışanları da bulaşmada büyük oranda rol oynamaktadır.  Yeni çıkan civcivler de mikropla bulaşık yumurtalardan veya yüzeylerden etkilenerek bulaşık hale gelebilir. Steril bir yumurta kabuğu düşünmek mümkün değildir.

 

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ