Kuluçkalık Yumurtalarda Dölsüzlük Sorunu

At yetiştiriciliğinde ‘Ayak Yok At Yok’ diye bir tabir vardır. Aynı söz damızlık tavuk yetiştiriciliğinde de ‘Ayak yok horoz yok’ olarak ifade edilebilir.

**

Damızlık (Parent stok) yetiştiriciliğinde amaç, yeterli sayıda kuluçkalık yumurta elde etmek ve bu yumurtalardan iyi bir randıman ile sağlıklı, üstün verim özelliklerine sahip ticari civcivler üretmektir. Kuluçka sorunları arasında, kuluçkalık yumurtalarda dölsüzlük sorununa sıkça rastlanabilir.

DÖLSÜZLÜK ORANININ YÜKSEK OLMASININ NEDENLERİ

Kuluçkalık yumurtalarda dölsüzlük oranının yüksek olmasının nedenleri aşağıda olduğu gibi sıralanabilir;

a)Zayıf horozlar; horozlar standart beden ağırlığına ulaşmamışlarsa, sürü hiyerarşik düzeninde üst sıraya çıkamazlar ve tavuklara baskın olamadıkları için yeterli sayıda aşım yapamazlar.

b)Şişman horozlar; Horozların gereğinden fazla beden ağırlığı kazanmaları halinde, çeşitli sağlık sorunlarının oluşması doğaldır. Şişmanlamış horozlarda cinsel istek (libido) azalır. Ayrıca bu horozlarda iri beden ağırlığının etkisi ile ayak ve bacak sorunlarının görülmesi olasılığı yüksektir ve bu horozlar gereği gibi aşım yapamazlar.

c)Birörnek olmayan sürüler; Sürüde beden ağırlığı bakımından yeterli bir örnekliğin bulunmaması durumlarında, küçük kalan horozların a şıkkında bildirilen sorunlarla karşılaşmaları, iri horozların da b şıkkında bildirilen sorunlarla karşılaşmaları beklenmelidir.

d)Yem; damızlık yemlerinin dengesiz olması halinde ortaya çıkacak çeşitli sağlık sorunlarına bağlı olarak tavuklarda yumurta verimi azalırken erkeklerin aşım ve döl verme güçleri de düşecektir.

e)Sağlık; Damızlıklarda herhangi bir sağlık sorununun bulunması, kuluçkada dölsüzlük oranının artmasının nedeni olabilir.

f)Bakım; Kümeste bakım ve idare ile ilgili sorunların varlığı da kuluçka sonuçlarının kötü olmasının bir nedenidir. Yanlış aydınlatma programları, sıkışıklık, yeterli yemlik suluk ve folluk bulunmaması, bazı ilaçların yan etkileri gibi durumlar da kuluçkalık yumurtalarda döllülük oranını azaltan faktörlerdir. Kümeste horoz tavuk oranının yanlış olması, dolayısı ile kümeste gereğinden az ya da fazla sayıda horoz bulunması da kuluçkalık yumurtalarda döllülük oranının düşmesine neden olur. Normal bir tohumlamanın olması için başlangıçta hafif ırklarda on dört tavuk için bir horoz ve ağır ırklarda on tavuk için bir horoz ile başlamak yeterlidir. Sürüde horoz sayısının az veya fazla olması hallerinde kuluçka randımanı düşük olur. İyi bir horoz günde 25 veya beste online casino 30 kadar aşım yapabilir. Bu aşımlardan ancak 8, 10 kadarı başarılı olur.  Normal bir tavuk döllü yumurta vermek için haftada bir veya iki defa horoz ile birleşmiş olmalıdır.

g)Horozların ayak sağlığı; Sahada yapılan gözlemler, kuluçkalık yumurtalarda dölsüzlük oranının artışı ile horozların ayak sorunları arasında önemli ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Özellikle etçi damızlık sürülerde ayakların bakımı çok büyük önem arz etmektedir. Ayak, tüm çiftlik hayvanları için önemli bir uzuvdur. Geçmişte “Ayak yok at yok” denmiştir. Bu ifade bir at için ayağın ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır. Bugün, altlıklı ya da ızgaralı kümeslerde barındırılan ve doğal birleştirme yapılan damızlık sürülerinin horozları için de aynı şekilde “Ayak yok horoz yok”  denebilir.

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ