Kuluçkada Yaşanan Olası Sorunlar/Çözüm Önerileri (1)

Kuluçkada Yaşanan Olası Sorunlar/Çözüm Önerileri

*Gelişim Olmamış Berrak Yumurtalar*

Yumurtalar dölsüzdür. Horoz veya tavuk (veya ikisi birden) kısırdır, hastadır, çok yaşlıdır veya yetersiz beslenmiştir(veya fazla beslenip şişmanlamıştır). Horoz çevresel stresten etkilenmiştir, çok fazla tavuğu vardır veya çok fazla rakibi bulunmaktadır. İbikteki donmalar horozu etkileyebilir. Barınma, durum ve perhizi uygun oranlara getirin. Yumurtalar çok uzun süre bekletilmiştir. İdeal olarak 7 günden fazla yumurtaları bekletmeyin. 15-18 oC dereceler ve 75% nem oranında saklayın. Kuluçka makinesi Daha uzun saklanacaksa ısıyı 12-15 oC dereceye düşürün. Yumurtalar hasarlanmıştır. Daha sık toplayın ve dikkatli olarak ele alın.

*Kan Halkalı Kısmi Gelişim*

Bakteriyel enfeksiyon. Escherichia coli gibi, yumurtaların hasar, çatlak, kire maruz kalmasından. Yumurtaları düzgün şekilde ele alın, kuluçka makinesinde hijyen kurallarına uyunuz. Virüsle ilgili enfeksiyonlar. Hastalık etmeni olmayan kümeslerden yumurtalarınızı alın. Hatalı saklama. Yukarıdaki detaylara uyunuz. Çok yüksek veya çok düşük kuluçka makinesi ısısı. Yumurta merkezinde ısı 37,5 oC olmalıdır. Termometre ve termostat ayarlarını kontrol edin ve üretici talimatlarına uyun.Kuluçka makinesi

*Bozulmuş Yumurtalar*

Dölsüz. 7.günde döl kontrolü yapın ve berrak olanları çıkarın. Bakteriyel enfeksiyon. Yumurta kabuğunda hasarla veya makine hijyenine uyulmaması Escherichia coli bakterisinin girişine etken olabilir. Çok kötü kokuyla kendini belli eder.

*Büyük, Yumuşak Vücutlu Civcivler*

Lapa civciv hastalığı. Yumurta sarısı kesesi veya göbek enfeksiyonu (Omphalitis). Bu Escherichia coli bakterisinin girişiyle oluşur. Kuluçka makinesi Ölüm genelde yumurta içinde olur bazen yumurtadan hemen çıktıktan sonrada olabilir. Karın yumurta kesesi içeri çekilemediğinden dolayı şişkindir. Göbek bölümünün rengi değişmiştir şiddetli vakalarda pis kokuda duyulur. Yapılabilecek hiçbir şey yoktur, düzgün yumurta taşımayla, kuluçka ekipmanı dezenfeksiyonuyla ve yumurta dezenfektesiyle önlenebilir.

*Bir Yana Konumlanmış Ölü Embriyolar*

Yumurtalar çevrilmemiştir. Günde en az 5 kere çevirin. Yumurtaların yeterli miktarda alana sahip olduğundan ve düzgün pozisyonda (ya yana yatık veya küt ucu yukarıda) olduğundan emin olun.

*Erken Aşamada Ölmüş Embriyolar*

Isı çok yüksek veya çok düşük. Termometre ve termostatı kontrol edin. Yetersiz havalandırma. Uygun havalandırma sağlayın ve başlamadan önce kontrol edin.Kuluçka makinesi Yüksek rakımlarda havalandırmayı ve ısıyı bir miktar arttırın. Düzensiz çevirme. Elle çevirmeli makinelerde günde en az 5 kez çevirin. Virüsle ilgili enfeksiyon. Hastalıksız kaynaklardan yumurta temin edin. Kalıtsal düşük çıkım. İyi yetiştiricilerden yumurta alın.

 

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ