Kuluçka Yöntemiyle Devekuşu Yetiştiriciliği
deve kuşu kuluçka makinası

www.resimcity.com_civciv_resimleri_devekusu_yavrusu

Dünya nüfusundaki kontrolsüz hızlı artış beslenme sorununun ciddiyetini ortaya koymaktadır. Hal böyle olunca insanlar yeni alternatif besin kaynaklarına yönelmektedir. Bilim ve teknolojinin ışığında hayvancılık önemli seviyede mesafe kat etmiştir. Diğer hayvansal protein kaynaklarına alternatif olması ve diğer et ürünlerine katkıda bulunması amacıyla devekuşu yetiştiriciliği önem arz etmektedir.

Deve kuşu kanatları küçük ve uçma yeteneği olmayan kuşlar sınıfına giren koşucu bir türdür. Gaga uzunluğu yaklaşık 13 – 14 cm uzunluğa sahiptir ve ağzında diş yoktur. Erginlerin ağırlığı 125 – 150 kg arasında ve boyları 2,5 m kadar uzar.

Devekuşlarının üretimi kuluçka veya kuluçka makinası ile yapılmaktadır. Yılda 20 ile 100’ e kadar yumurta verebilmektedir. 1500 – 1800 gr arasında değişen yumurtaların 90 kadarı damızlık değerdedir. Kuluçkalık yumurtalar ısı 13 – 18 °C derece %22 – 25 nemli odalarda dezenfekte edilerek bir araya toplanır. Kuluçka süresi 42 gündür. Kuluçka makinası ‘ndaki ısı 36 – 37 °C dir. Fümigasyondan sonra hazır durumdaki kuluçka makinası ‘na yerleştirilen yumurtalar 14 günde döllülük kontrolüne 40. günde de inficar bölümüne alınır. Yumurtadan çıkan devekuşu civcivlerinin ilk üç aylık dönemi en kritik dönemdir. Bu dönemde civcivlerden % 30 a varan ölümler gözlenebilir. Fakat ilk üç ayı atlatan civcivlerin yaşama gücü oldukça yüksektir.

Devekuşları 11 – 14 aylık olduklarındaki ağırlıkları 90-110 kg arası olur ki kesime uygundur. Yağ oranı % 3 kolesterol miktarı ise dana etinin yaklaşık % 55-60 ı kadardır.

Yan tarafta devekuşu kuluçka makinası görülmektedir.

Deve kuşunun derisi en kıymetli ürünüdür. Sığır derisinden 3-5 kat daha sağlam ve dayanıklıdır. Kuluçka makinası ile üretim yapan çiftliklerin gelirinin %75 derisi %20 si et ve % 5 ini tüyleri teşkil etmektedir. Tüyleri oda dünyasında süslü giysi veya şapka yapımında, derisi şapka, bot çanta vb ürünlerin yapımında kullanılır.

Devekuşu yetiştiriciliğinde ki en büyük gider yem gideridir. Fakat ekonomik olması açısından meraya dayalı beslenme en fazla tercih edilenidir. Merada buldukları tohum ve böcek gibi bir takım canlıları da yerler. Toz yemler solunum sistemlerine kaçtığı için tavsiye edilmez.

Günümüz dünyasında devekuşu yetiştiriciliği karlı bir sektör olarak geleceği olan bir iş yatırım koludur. Dünyada alternatif besin kaynakları arasında hızlı bir yükselişe geçmiştir.

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ