Kuluçka Sırasında Gelişim (1)

Civciv embriyosunun gelişim aşamaları oldukça karmaşıktır. Uygun kuluçka koşullar altında çeşitli zamanlarda civciv embriyosunun gelişmesine ait ana değişiklikleri gün gün ele alacağız.

**

Kuluçka esnasında iki tane kritik devre vardır. Birinci kritik devre, 42. saatte kalbin çalışmaya başlaması ile bunu takip eden ilk iki gün boyunca devam eder. İkinci kritik devre ise yirminci günde civcivin yumurta kabuğunu delmesi ve akciğerlerin tam olarak çalışmaya başladığı zamandır. Kuluçka süresince kuluçkalık yumurtalara uygun çevre koşullarının sağlanması esastır. Ancak bu iki kritik devrede dışarıdan yapılacak herhangi bir kötü etkinin çok sayıda embriyo ve civciv ölümlerine neden olabileceği daima hatırlanmalıdır. Yapılacak bir aşı veya ilaçlama uygulaması, makinelerde her hangi bir onarım ve tamirat gibi uygulamalar bu günlere denk getirilmemelidir.

KULUÇKA DÖNEMİ GEÇİRİLEN EVRELER

Bir tavuk civcivinin değişik günlerde kuluçkada geçirdiği evreleri şu şekilde inceleyebiliriz:

BİRİNCİ GÜN

  1. Saat: Spinal Cord”un iki tarafında, blok benzeri somit hücreleri gelişmeye başlar. Bu hücrelerden kemikler ve kaslar gelişecektir. 18. Saat: Alimenter kanalın izleri belirir. 20. Saat: Vertebraların izleri ortaya çıkar. 21. Saat: Sinir sistemi gelişmeye başlar. 22. Saat: Baş şekillenmeye başlar. 24. Saat: Gözler şekillenmeye başlar.

İKİNCİ GÜN

  1. Saat: Kalp ve kan damarları gelişmeye başlar. 35. Saat: Kulak ve işitme organı şekillenmeye başlar. 42. Saat: Kalp atışları başlar. Embrio ve yumurta sarısı zarına ait damarların katılımı ile kan dolaşımı başlar. Bu an ile başlayan ve iki gün süren devre embriyonun yaşaması için çok özel ve kritik olan bir zaman aralığıdır. Bunu, birinci kritik devre olarak adlandırıyoruz.

ÜÇÜNCÜ GÜN

  1. Saat: Burun belirlenir. 62. Saat: Bacaklar gelişmeye başlar.64. Saat: Kanatlar şekillenmeye başlar.

DÖRDÜNCÜ GÜN

Dilin de gelişmeye başlaması ile bütün vücut organları tamamlanmış olur. Vaskuler sistem çıplak göz ile görülebilir.

BEŞİNCİ GÜN

Üreme organları farklılaşır ve cinsiyet gelişir. Kalp gerçek şeklini almaya başlar. Yumurta sarısı zarının vaskuler bölgesi, yumurta sarısının 2/3’ünü kaplar. Embriyonun yüz ve burun ile ilgili bölümleri gerçek şekillerini almaya başlar.

ALTINCI GÜN

Gaga ve yumurta kırma dişi normal şeklini almaya başlar. Embriyonun bazı hareketlere başladığı görülür.

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ