Kuluçka Makinesi İle Civciv Çıkarma
48-istanbul-kuluçka-makinası
ördek kuluçka makinası
ördek kuluçka makinası

 Kuluçka Makinesi  İle Civciv Çıkarma kuluçka makineleri aslında doğal kuluçka işleminin taklidinden başka bir şey değildir. Piyasada bulunan kuluçka makinelerinin kendi imkan ve gerekli boyuttakini almanızı öneririz. Kuluçka makinesi’nin boyutları ve havalandırılması çok önemlidir makine içerisindeki hava sirkülâsyonu makinenin her tarafına eşit dağıtılmalıdır Çünkü Yumurtanın içindeki canlının yaşaması için ilk önce oksijen alması  gerekir. Kuluçka makine’lerinde tavuk için  yumurtan ilk 18 gün kalmasını gelişim dönemi son 3 günkü dönemi de çıkım dönemi olarak kabul edilir. Gelişim dönemindeki makinenin sıcaklığı 37.5–37.7 C arasındadır.
Çıkım dönemi yani son üç günkü sıcaklığı   36.1—37.2 c arası olması gerekmektedir. İyi bir kuluçka makinesinde sıcaklık sabit kalmalıdır. Kuluçka makinelerinde sıcaklık kadar nem de önemlidir. Gelişim dönemindeki nispi nem %55- 65  arsındadır Çıkım dönemindeki nispi nem %70-75 arasında olmalıdır  makinelerin içinde çoğu zaman içi dolu su kapları makinenin nem ihtiyacını karşılar bir çok küçük ebatlı makineler in bu kapların doldurulması sırasında her kapı açılışında makinenin nemi kaçar bunun için otomatik yani suyu kendi depodan alan bir sistemle çalışılması iyi olur.  Yumurtalar kuluçka  makinesine dik uçları aşağıya gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Kuluçka makineler inde  çevirme büyük önem taşır gelişim döneminde yumurtalar (tavuk için 18 gün)  45 derecelik bir açı ile öne ve arkaya doğru günde en az  6–8 defa çevrilmelidir makinenizin özelliklerinde bu secenek varsa her 2 saate ayarlayıp makinenizin cevırmesini saglayanilirsiniz. buradaki amaç yumurta sarısının kendi ağırlığı nedeni ile dibe çöker çevirme ile bu giderilir çıkıma son 3 gün kala çevirme yapılmaz.
Yumurtada n civciv çıkışları aynı günde olmayabil ir boyutları küçük yumurtala r daha erken çıkarlar yani 19 günden çıkış başlayıp 21 gün hatta 22 güne kadar sürebilir  bazı kanatlıların kuluçka süreleri aşağıda verilmiştir.
Tavuk            21   gün
Hindi             28   gün
Kaz                30  gün
Keklik            24  gün
Ördek            28  gün 

(pekin)
Sülün            26   gün

(yerli, ringneck)
Tavus kuşu  28   gün 

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

4 Yorum

 1. senar 21 Mart 2017 Yanıtla.

  Bende dünyorum ama pek bilmiyorum

 2. Ayhan 6 Mayıs 2017 Yanıtla.

  21 gun oldu cikan civciv yok neden

 3. Nazım kubatoğlu 5 Ağustos 2017 Yanıtla.

  Merhaba
  Kuluçka makinası almak istiyorum ben Amatör ce civciv üretme istiyorum. Çok ilgimi çekmektedir bana yardımcı olursanız sevinirim. 05323340494,,

  • Admin 6 Ağustos 2017 Yanıtla.

   nazım bey KULUÇKA MAKİNESİ için sizi arayacağız

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ