Kuluçka makinesi Havalandırmasında Önemli Noktalar (6)

Kuluçka makinesi Havalandırmasında Önemli Noktalar

Odalardaki Basınç Kontrolü Yöntemleri

Odalarda basınç kontrolünün gerçekleştirilmesi için, etkili olan çeşitli yollar söz konusudur. Bunlardan bazılarına değinilmiştir.

Sabit Hacimli Hava Tedariki

Bu sistemde, odaya hava tedariki sabit hızlı bir fan yoluyla gerçekleştirilir. Böyle bir hava tedarik sisteminin söz konusu olduğu odalarda basıncın kontrol edilmesi için mevcut yöntemlerden biri, değişken hızlı bir egzoz fanı kullanılmasıdır. Değişken hızlı fan, odadaki basıncı istenen düzeyde tutmak için fanın hızını kontrol eden bir basınç kontrolörü ile ayarlanır. Kuluçka makinesi Daha sonra, değişken hızlı fan odadaki fazla havayı ya kuluçkahanenin dışarıyla bağlantılı bir duvarından, ya da çatı boşluğundan atar. Dışarı atılan fazla hava koşullandırılmış olduğundan, oda basıncının kontrolü açısından bu yöntemde israf söz konusudur. Bu yöntem hem inkübatör hem de çıkım odalarında kullanılabilir.

Değişken Hızlı Havalandırma Ünitesi

Bu sistemde, odadaki hava kaynağının fan motoru değişken hızda çalıştırılır ve bir basınç kontrol cihazına bağlıdır. Hava tedarikini sağlayan fan, odanın basıncını korumak ve kontrol etmek için hızlanıp yavaşlayacaktır. Söz konusu sistem, enerji sarfiyatı açısından sabit hacimli hava tedarik sistemine göre daha ekonomiktir, çünkü yalnızca inkübatörlerin gereksinim duyduğu hava koşullandırılacaktır. Kuluçka makinesi Bu sistem inkübatör ve çıkım odalarında kullanılabilir.

Hava Geri Dönüşlü, Sabit Hacimli Hava Tedariki

Bu sistemde ise hava tedarikini sağlayan fan sabit bir hızda çalıştırılır ve odaya sabit hacimli hava sağlanır, ancak havanın havalandırma ünitesinden tekrar odaya verilmesini sağlayan bir geri dönüşlü havalandırma kanalı mevcuttur. Geri dönüşlü hava kanalına bir motorlu damper yerleştirilir. Motorlu damper ise bir basınç kontrol cihazına bağlanır. Bu cihaz, havalandırma ünitesine geri dönecek olan hava miktarını kontrol edecek olan damper pozisyonunu ayarlar. Odadaki bir inkübatöre gönderilmeyen havanın hava işleme ünitesine geri dönmesi söz konusu olduğundan, bir odanın basıncının ölçülmesi açısından bu yöntem enerji etkin bir yöntemdir. Bu basınç kontrolü biçimiyle en iyi sonuçlar, inkübatör odalarında alınır. Tüylerin geri dönüşlü hava sistemine çekilebilmesi söz konusu olduğundan, çıkım ve işleme odaları gibi, tüylerin bulunabileceği odalarda kullanıma uygun değildir.Kuluçka makinesi

 

 

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ