Kuluçka makineleri
176 lık kuluçka makinası
kuluçka makinası 180
kuluçka makinası 180

Kuluçka makineleri

Kuluçka makineleri nin temel çalışma koşulları dört temel prensibe dayalıdır. Bunlar, ısı, nem, havalandırma ve çevirmedir. Bunlardan herhangi birisi olmazsa kuluçkadan verim alamazsınız bu saydıklarımız kuluçka ve kuluçka makinası için asla es geçemiyeceginiz unsurlardır hepsının kuluçkaya katkısı çok buyuyk önem taşımaktadır verimli sonuç almak istiyorsanız kuluçka makinenizi dogru şekilde ayarlamak için aşagıdaki yazımızı dikkatlice okuyunuz.

Isı:Kuluçkanın en temel unsurlarından olan  Gelişim ısısı 37.8- 38.0°C olmalıdır. İnkübatörlerde (Ön gelişme) sıcaklık derecelerindeki
değişmelerin önerilen sıcaklık değerlerinin dışına çıkmasıyla emriyonal büyüme ve gelişmede bazı aksilikler meydana gelebilir.
Nem: diğer bir önemli faktörde nemdir yumurtalar için olmazsa olmaz bir şarttır nem Gelişme bölümünde nispi nem %55-60, ıslak termometre 82-86°F olmalıdır. İnficar çıkış bölümünde nispi nem %   70-74, ıslak termometre 92-94°F olmalıdır. Nem azlığı 18.

günden önceki ölümlere, nem fazlalığı ise 18. günden sonraki ölümlere neden olur.
Havalandırma: Yumurtaların yeterli oksijeni almaları için havalandırma çok önemlidir yumurtalar kendilerinin salgıladıkları zehirli gazla bogulup ölebilirler oyuzden havalandırma şarttır. 1000 yumurta için 57 m  temiz havaya ihtiyaç
vardır. Bunun için kuluçka odası iyi havalandırılmalıdır. Gelişim kısmında hava deliklerinin ¼ açılmalıdır. Çıkış kısmında ise hava deliklerinin tamamı açılmalıdır. Kuluçka makinesinde oksijen%21, CO  %0.3-0.4 olmalıdır. Kuluçkada yumurta tarafından emilen oksijenin takviyesi ve yeni yumurta tarafından üretilen CO  ve su buharının atılması için havalandırma gerekir.
Ön gelişme  ve çıkış makinelerinde bulunan fan vb düzenekler havalandırmayı sağlar.
►     Çevirme: Gelişen embriyonun yumurta kabuğuna yapışarak ölmesini engellemek için, yumurtaların İnkübasyon sırasında 19. güne kadar düzenli olarak çevrilmesi gerekir.Yumurtalar 45˚ sağa ve 45˚ sola çevrilerek toplam 90˚ çevrilirler.Çevirme işlemi saate bir veya günde en az 6 defa yapılmalıdır.(ERGÜN,N. AĞUSTUS 2003)
Çıkış: İnkübasyon periyotları tamamlanan yumurtalar çıkış makinelerine, kuluçka süresinden türlere göre 2-3 gün önce konulur.Çıkış makinesinde sıcaklık daha düşük ve oransal nem
biraz daha yüksektir. Çizelge 1.1 Kuluçka makinelerinde farklı yumurta çeşitleri için kuluçka süreleri ne göre ayarlanmaktadır.

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ