Kazlarda Yumurta Verimi-Kalite Özellikleri-Kuluçka Özellikleri (2)

BÜYÜK ÇOĞUNLUK YERLİ IRKLARDAN OLUŞUYOR

Genotip bakımından kazlar cüsselerine göre 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar hafif, orta ve ağır cüsseli ırklardır. Hafif cüsseli olanlar yumurtacı, orta cüsseli olanlar etçi yumurtacı ve ağır cüsseli olanlar ise etçi ırklardır. Bugün dünyada yüzlerce kaz genotipinin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sadece doğu Avrupa ülkelerinde yüze yakın kaz genotipi bulunmaktadır. Bununla birlikte dünyadaki kazların büyük bir çoğunluğu bölgesel yerli ırklardan oluşmaktadır. Dolayısıyla kazların önemli bir kısmı geç gelişen ve düşük verimli ırklardır. Kazlar genel olarak 8-10 aylık yaşta ergin hale gelirler. Tavukçulukta olduğu kadar yoğun ıslah çalışmaları yapılmamış olsa da verim düzeyleri geliştirilmiş kaz genotipleri de elde edilmiştir. Buna rağmen kazların hemen tamamında yumurta verimi tavuklara hatta diğer kanatlı hayvanlara göre oldukça düşük düzeydedir.

BİLİMSEL BİR SEÇİM KRİTERİ YOK

Kazcılıkta ileri Polonya’da damızlıkçı kaz işletmelerindeki damızlık dişi sayısı küçük ölçekli işletmelerde 100-150 baş, büyük işletmelerde 450-500 baş arasında iken kimi çok büyük işletmelerde bu sayı 3000-4000 başa ulaşabilmektedir. Bu açıdan Türkiye’de küçük ölçekli sayılabilecek işletme bile mevcut değildir. Türkiye’deki yetiştiricilik tamamen ailesel işletmelerde yapılmakta ve damızlık hayvan ihtiyacı yetiştiricilerin kendi sürülerinden herhangi bilimsel bir seçim kriteri olmaksızın seçilen hayvanlardan sağlamaktadır. Türkiye’de sadece Kars ilinde çok doğru bir anlayışla kurulan ve Tarım Bakanlığı’na bağlı Kars Kazcılık Üretme İstasyonu, bölge yetiştiricilerine sınırlı sayıda da olsa nitelikli damızlık kaz temini sağlarken 1990’lı yılların sonunda anlaşılmadık bir şekilde kapatılmıştır.

DOĞAL YA DA YAPAY KULUÇKALANMA

Kaz yumurtalarının kuluçkalanması tabii ya da yapay şekilde gerçekleştirilebilir. Ticari yetiştiricilikte kuluçka makineleri yardımıyla kuluçkanın yapılması en doğrusudur. Doğal kuluçka yönteminde anaçların kuluçkada geçireceği süre ve sonrasında yavru büyütme dönemi nedeniyle yumurtlama periyodu daha kısa olacak, yumurta verimi düşecek ve anaç başına kuluçkalanacak yumurta sayısı da sınırlı olacak ve daha az sayıda yumurta kuluçkalanacaktır. Ancak yapay kuluçka yöntemiyle elde edilen kuluçka randımanı oranı doğal kuluçka sonuçlarından daha düşük düzeyde elde edilebilmektedir. Kuluçkalık kaz yumurtalarında depolama süresinin uzamasıyla iç kalite özelliklerinde önemli düzeyde olumsuzluklar meydana gelebilmektedir. Kanatlılarda yumurta kalite özelliklerinin düzeyleri yumurtlama sezonunun çeşitli dönemlerinde farlılık gösterebilmektedir.

 

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ