Kanatlılarda Altlığın Tekrar Kullanımı

Kanatlılarda altlıkların yeniden kullanımı özellikle broiler yetiştiriciliğinde yaygın bir uygulama haline geldi. Aynı altlıkta birçok broiler civcivi yetiştirilebildiğinden emek ve maliyet azalmaktadır…

BESİNSEL AVANTAJ

Kanatlılarda altlıkların yeniden kullanımı özellikle broiler yetiştiriciliğinde yaygın bir uygulama haline geldi. Aynı altlıkta birçok broiler civcivi yetiştirilebildiğinden emek ve maliyet azalmaktadır. Altlığın tekrar kullanımının ayrıca besinsel avantajı da vardır. Vitamin B12 de dahil olmak üzere bakteriler tarafından önemli B kompleks vitaminlerin sentezinin yapılması söz konusudur. Altlık, bu vitaminler için yaygın kaynak olması haricinde, tekrar kullanılması ile civcivlerin büyümesi veya yumurta üretimi artabilir. Bu sonuçlar ancak altlık temiz ve hastalık etkenleri olmadığında alınabilir. Diğer bir yandan, enfekte altlık koksidiyoz veya kancalı kurttan dolayı sorun yaratabilir.

KORNEA TABAKASINDA YANGI

Ayrıca özelikle rutubetli olduğunda eski altıkların kullanıldığı genç piliçlerde, gözdeki kornea tabakasında yangı oluşabilir. Bu, altlıkta bulunabilen amonyak varlığından dolayı olur. Bu koşullar altında, piliçlerin performansları olumsuz olarak etkilenebilir. İyi yönetilen altlık, güvenle birçok broiler civciv sürüsü için kullanılabilir. Bir etkili yönetim şekli ise altlığın iyi dezenfeksiyonudur. Alternatif olarak, yeni altlık bu alan içine eklenebilir. Piliçler tekrar kullanılan altlıktaki belli hastalık etkenlerine maruz kalmadan bağışıklıklarını güçlendirme şansına sahip olurlar. Altlık üstünde kağıt kullanımı, broilerlerin patojenlere maruz kalmasını azaltır e bu nedenle performansı arttırır.

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ