Kafes Tavukçuluğu

Bugün yeryüzünde yetiştirilen tüm ticari yumurta sürülerinin %65-70’i kafeslerde barındırılmaktadır. Kafesler, yumurta tavukları için olduğu kadar civciv ve piliçler için de kullanılmaktadır…

FAZLA STRES SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Bugün yeryüzünde yetiştirilen tüm ticari yumurta sürülerinin %65-70’i kafeslerde barındırılmaktadır. Kafesler, yumurta tavukları için olduğu kadar civciv ve piliçler için de kullanılmaktadır. Buna göre hayvanlar, yalnız civciv veya piliç dönemlerini kafeslerde geçirebildikleri gibi civciv, piliç ve yumurta dönemlerini aynı kafeslerde geçirmeleri mümkündür. Bu ikinci durumda civcivler, kafeslerin bir kısmına konmakta ve hayvanlar büyüdükçe boş kafeslere aktarma yapılmaktadır. Bu yöntemde, kümesten kümese taşıma olmadığı için fazla bir stres söz konusu değildir. Ayrıca kümesin boş kaldığı süre de fazla değildir. İster yerde ister kafeste büyütülmüş olsunlar, piliçler, yumurta kafeslerine aktarılacaksa bu işin 16-18’inci haftalar arasında yapılması uygundur. Böylelikle piliçlere yumurtlamaya başlamadan önce taşıma stresini üzerlerinden atmak için yeterli süre bırakılmış olur.

KANİBALİZM ORTAYA ÇIKIYOR

Aşırı sıcakların yakıcı etkisi kafes tavukçuluğunda ve özellikle açık kümeslerde daha fazladır. Çünkü kafeste bulunan hayvanın vücudu tamamen sıcak hava ile çevrilmiş olup, sığınabileceği serin bir yer yoktur. Kafes tavukçuluğunda her hayvana ayrılacak kafes alanı ırka ve yaşa göre değişir. Eğer hayvan sayısı gerektiğinden fazla ve çok sıkışık olursa; büyütme döneminde yeterli ağırlık artışı sağlanamaz. Ölüm oranı artar. Yumurta döneminde verimleri azalır. Yumurtalar küçük olur. Yumurta kalitesi düşer. Kanibalizm ortaya çıkar. Kümes içi havalandırma sorunları artar. Buna karşılık, birim alana ne kadar fazla hayvan konursa hayvan başına düşen yatırım harcamaları ve bakım masrafları da o kadar az olur. Ekonomik olarak birim alana konabilecek maksimum hayvan sayısı, kafes büyüklüğü, hayvan başına düşen yemlik alanı, kafeslerin kaç sıra oldukları uygulanan aydınlatma programı, kümesin planlanışı ve ısı değişmeleri gibi faktörlere bağlı olarak farklılıklar gösterebilir.

KAFESLER BÜYÜYOR

Kafes tavukçuluğunda hayvan başına ayrılması gereken alan aşağıdaki gibidir. Her hayvana ayrılacak alandan başka kafes büyüklüğü de önemlidir. Hayvan başına düşen alan değişmeksizin hayvan sayısı arttıkça yani kafesler büyüdükçe yumurta verimi, yumurta ağırlığı ve yemden yararlanmada bir değişiklik olmamakla beraber tavukların yumurtlama dönemindeki canlı ağırlık kazançları daha fazla olmakta, yumuşak kabuklu yumurta sayısı azaldığı halde kırık yumurta oranı artmaktadır. Yapılan araştırmalar, kafeslerin her birine 4 tavuk konacak büyüklükte yapılmasının en ekonomik sonuçları verdiğini ortaya koymuştur.

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ