Hobi Kuluçka Makinası
hedef kuluçka makinası.
ankara-kuluçka makinası
hobi kuluçka makinası

Yeni nesil hobi kuluçka makinası basit kullanımı sayesinde herkesin gözdesi haline gelmiştir. Kuluçka makinasına konulacak yumurtalarda dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Yumurta kabuklar gözenekli bir yapıya sahiptir. Oksijen girmesine ve karbondioksit çıkmasına izin verir. Hobi kuluçka makinalarında taze havanın dolaşımına olanak sağlayan havalandırma delikleri mevcuttur. Havalandırma delikleri sayesinde yumurtalar için gerekli olan oksijen ve karbondioksit döngüsünü sağlar. Kuluçka makinaları zaman kazandıran ozelliğe sahiptir. Hiçbir müdahale gerektirmeden yumurtaları otomatik olarak dondurur. Kuluçka makinasına konulacak yumurtalar bu sürecte cok buyuk öneme sahiptir. Yumurta taşıma esnasında ani hareketlerden kaçınılmalı, mümkün olduğunca sarsmadan taşınmalıdır.

Yumurtalar kuluçka makinasına konmadan once nemli bir bezle silinmelidir. Yumurtalar kuluçkaya sivri kisimlari asagi gelecek sekilde yatirilir. Bir tavuk yumurtasinin 18 sarsmadan tasinmalidir.

Yumurtalar kuluçka makinasına konmadan önce nemli bir bezle silinmelidir. Yumurtalar kuluçkaya sivri kısımları aşağı gelecek şekilde yatırılır. Bir tavuk yumurtasının 18 gün gelişimi vardır. 18 gün boyunca kuluçka makinası otomatik olarak çevirme, isi ve nem ayarı yaparak embriyonun gelişmesini sağlar . Nem dengesi 45-65 arası idealdir. 18.günden sonar yumurtalar ikinci asama olan çıkıma bırakılır . çevirme iptal edilir. Çıkım zamanında yumurta kabuklarının yumuşaması için nem oranının

gelisim surecindeki orandan fazla olmasi gerekir. 65-75 arasi nem idealdir.

Bu degerlere cikim surecinde cok dikkat edilmelidir. Asiri sicaklik civcivlerin bogulmasina, dusuk sicaklik ise yumurta kabuklarinin sert kalmasina sebep olur.  Bu durumlarda verimli cikim alinamaz. Bir embriyonun

yumurtadan cikma suresi 21 gun ile sinirli degildir. Kimi yumurtalar gelisimini daha erken tamamlayip cikim surecinin ilk gunu cikarken kimi yumurtalar daha gec cikar. Bu surec 2-3 gun fark edebilir.

Hobi Kuluçka makinası na koyduğunuz yumurtalarda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus yasama  süreleridir. Civcivler makinasının içinde aç susuz 72 saat yasayabilir. Çıkım zamanı kuluçka makinasının kapağı açılmamalı, hava döngüsüne müdahale edilmemelidir. Çıkım işlemi sona erdikten sonra kuluçka makinası dezenfekte edilip parçalar 1 gün havalandırılmalıdır. Yeni bir çıkıma başlamadan önce makina mutlaka sıfırlanmalıdır.

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ