Farklı Yerleşim Sıklığı, Horoz Sayısının Kuluçka Makinesi üzerinde Etkileri

Farklı Yerleşim Sıklığı, Horoz Sayısının Kuluçka Makinesi üzerinde Etkileri

*Bu araştırma, yumurtacı damızlıklarda farklı yerleşim sıklığının ve farklı sayıda horoz katımının performans, hasarlı yumurta oranları, kuluçka sonuçları ve tüy skoru etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.

*Denemede, Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde bulunan 20 haftalık 1200 adet Barred Rock-Ι  ana hattı ile 120 adet Rhode Island Red-Ι  baba hattına ait horoz damızlıklar kullanılmıştır. Proje taban alanı 120×450 cm olan batarya tipi kafeslerde iki ayrı deneme şeklinde yürütülmüştür.Kuluçka Makinesi

ÖZET BİLGİ

Deneme 1’de hayvan başına 1018,9 ve 683,6 cm2 olacak şekilde sırayla 53  ve 79 adet hayvan yerleştirilmiştir. Deneme 2’de ise, yine aynı tip kafeslere sırayla 60:5, 60:6 ve 60:7 oranlarında  tavuk:horoz koyulmuştur. Deneme 52. haftalık yaşa kadar sürdürülmüştür.

DENEME 1

Deneme 1 farklı yerleşim sıklığında yaşama gücü, deneme sonu canlı ağırlık, yumurta ağırlığı, kırık-çatlak, kuluçkalık yumurta, döllü yumurta, kuluçka randımanı, çıkış gücü, embriyo ölümleri oranları, karın, sırt, kanat, geri bölgesi ve toplam tüy skorları bakımından muameleler arasında istatistiki olarak önemli farklılıklar bulunmamıştır. Kuluçka Makinesi Yumurta verimi, kirli yumurta oranı, boyun ve kuyruk tüy skorları bakımından gruplar arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir.

DENEME 2

Deneme 2’de farklı sayıda horoz katımında yaşama gücü, deneme sonu canlı ağırlık, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, kırık-çatlak, kirli yumurta, kuluçkalık yumurta, döllü yumurta, kuluçka randımanı, çıkış gücü, erken ve geç embriyo ölümleri oranları ve geri bölgesi tüy skorları bakımından muameleler arasında istatistiki olarak önemli farklılıklar bulunmamıştır. Kuluçka Makinesi  Orta embriyo ölümleri oranı, boyun, kuyruk, karın, sırt, kanat ve toplam tüy skorları bakımından gruplar arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir.

 

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ