Embriyo-Kuluçka Makinesi Sorunları

Embriyo-Kuluçka Makinesi Sorunları

En sık görülen sorun elektrik kesilmesi veya makine ile ilgili arızalarla ısıtıcıların çalışmaması, yumurtaların soğumasıdır. Böyle durumlarda, kesintinin uzun sürmesine bağlı olarak çıkım zamanı bir veya birkaç gün geç olur. Kayıplar % 50’lere varabilir.

Burada, en başta dikkat çekilmesi gereken nokta şudur ki, yumurtanın ne kadar ısı kaybettiği ya da ne kadar fazla ısındığı önem taşıyor,ortam ısısı değil. Kuluçka Makinesi Yani makine içindeki ısı değişimlerinde hemen paniğe kapılmayın, yumurtanın ısısını etkileyecek uzunluktaki süreye göre hareket edin. Aşağıdaki bilgileri okuyarak düşük/yüksek ısının süreye bağlı zararları hakkında genel bir kanıya varabilirsiniz.

Soğukta Beklemesi Süresinin Son Sınırı

Bunun kesin bir rakamı yok. “32° C dereceden aşağı düşmezse 18 saattir” deniyor. Bunu genel bir bilgi kabul edersek ve yarı yarıya hesaplarsak: “16 derece serinde en fazla 9 saat dayanır.” Bu hesap yanlıştır çünkü orantının neye göre değişeceğini belirleyen çok faktörler var. Embriyonun kaç günlük olduğu da hesaba katılmalı. İlk günlerde çok düşük ısılar değil çok yüksek ısılar öldürücüdür. Son günlere yaklaştıkça ise tam tersi; soğumaların uzun sürmesinde öldürücü risk artar.Kuluçka Makinesi

Isı Düzensizliklerinde Zararsız Dereceler

36°C ve 38,9°C dereceler güvenli en alt ve en üst son sınırlar. Bu aralık güvenli ısı açısından önemlidir. Aşağısına düşülmemeli, yukarısına çıkılmamalı. Bu son uçlara ise sık sık kayılmamalıdır, daima 37,4 ortalamasına en yakın dereceler sağlanmalıdır.

Zararlı Yüksek Isı Dereceleri

40,5°C derece sıcaklık 15 dakika sürse büyük zarar verir, öldürebilir. Kuluçka Makinesi Daha uzun sürelisi ve/veya daha sıcağı kesin öldürür. Fakat bununla beraber son günlere yaklaştıkça yüksek ısının vereceği zarar o kadar azalır. Yüksek ısının öldürücülüğü en fazla ilk haftada görülür. Sonraki günlerde yüksek ısının öldürme riski daha azdır.

Gurk Olan Civciv Çıkaran Tavuklara Ne Demeli?

Aşırı sıcakta tavuk bünyesinde serinletme çalışmaları başlar. Tavuk ağzını açar, nefes alıp vermesi hızlanır. İçerde şiddetli bir hava sirkülasyonu başlar. Hava vücut içinden nemi dışarı taşırken nem sıcaklığı dışarı taşır, vücut 38 dereceden yukarı sıcaklığı kendi imkânlarıyla düşürür. Vücut kendisini dış ortamdan daha serin tutmayı başarır. Böylece tavuk altındaki yumurtalar güvende olur. Vücutta serinletici sistemler olmasaydı aşırı sıcaklarda birçok canlı ölürdü. Sıcak havalarda kuluçka tavuğun hemen önünde içme suyu eksik edilmemeli. Embriyo-Kuluçka Makinesi Sorunları

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ