Civcivler neden Ölür

Civcivler neden ölürCivcivler neden Ölür - image civciv2-1-300x271 on https://www.askmakina.com

Civcivler neden ölür Alınan civcivler eğer hastalıklı bir ortamdan alınıyorsa ya da bu şekilde herhangi bir hastalığın inkübasyon süresi içerisinde genellikle civcivler perakut denilen çok hızlı ölümler de olabilir. Herhangi bir hastalık etmenini aldıktan sonra 3-5 saat içerisinde ölebilirler. Akşam çok canlı, hareketli bir civcivimizi sabahleyin ölü bulabiliriz.

Aynı zamanda sürü halinde yaşadıkları için birden fazla varsa çok hızlı solunum yolları, nabızları, solunum sayıları, metabolizma hızları çok hızlı olduğundan dolayı bunla alakalı bulaşacak bir hastalığın seyri bu noktada çok hızlı olacak. Bulaşması çok hızlı olacak. Ölümü ile alakalı oluşabilecek bir negatiflikte bu noktada çok hızlı seyredecektir.

Civcivler neden ölür1

Neden öldükleri ile alakalı da eğer sağlıklı bir şekilde alıyorsak ve hastalanmadıklarından eminsek bununla alakalı burada bir civcivin beslenmesi ile alakalı en önemli şey, su tüketiminin ayarlanması ve su tüketiminin bu noktada kontrol edilmesidir. Çünkü civcivin günlük vücuda aldığı su, onun metabolizma hızı ile beraber vücut ısısının gün içerisinde düzenlenmesine yardımcı olur.

Eğer 48 saat içerisinde aldığı su miktarında negatif yönde yüzde 35’lik bir azalma varsa ve biz bunu kontrol edemiyorsak bu civcivin ölümü ile sonuçlanır. Normal periyodik hastalıkların haricinde bu beslenmeye bağlı ölümlerin en başında gelir. Bununla alakalı eğer tek bir civcivimiz varsa 50 cc’lik bir suluk kullanıyorsak ilk 3 ve 5 günlük periyot içerisinde 2-2,5 cm, günlük suda eksilme ve sonrasında bunun artan oranlarda devam etmesi gerekir.

Civcivler neden ölür2

Eğer birden fazla civcivimiz varsa bu 2-2,5 santimlik miktarı civciv sayısı ile çarparak günlük ne kadar su tükettiklerini ölçebiliriz. Burada yine en önemli kıstaslardan bir tanesi civcivlerin su tüketimi ile beraber hastalıksal herhangi bir probleminin olmadığını günlük kabındaki ya da suluğundaki suyun bitmesi, 24 saat içerisinde dökülmesi, suluğun fırçalanması ve tekrardan temizlenip içerisine su konulması yönünde gerçekleşmesi minik dostumuzun daha uzun yaşamasında önemli bir kriterdir.

Evde civciv beslemek kolay gibi görülse de önem ve özen gerektirir. Civcivlerini aldıktan sonra ölümlerine tanıklık eden birçok insan vardır. Civcivler çok hassas hayvanlar oldukları için hava sıcaklığı, fazla temas, soğuk hava koşulları, çok yem, susuz bırakılmak onların hastalanmalarına hatta ölümlerine neden olmaktadır. Bu nedenle civcivlerin bakımı temiz ortamda yapılmalı, ortam sıcaklığı ne çok soğuk ne çok sıcak olarak ayarlanmalıdır.

Civcivler neden ölür3

Civcivler kimi zaman daha temiz olması düşüncesiyle yıkanmaktadır. Bu çok yanlış bir yöntem olup zaten bünyesi hassas olan canlının hastalığına da davetiye çıkartmaktadır. Hayvanı sevmek, sıkmak, onun cilt ile temasını sağlamak kaçınılması gereken davranışlardır.  Bu tip davranışlar mikropların zaten hassas olan bünyelerine bulaşmalarına neden olmaktadır. Canlı ile mutlaka temas gerekiyorsa eller bol sabunlu ılık su ile yıkanmalı, elde oluşan sıcaklık geçmeden temastan kaçınılmalıdır. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde, yavru civciv bakımı kolaylıkla yapılabilmektedir.

Çocuklar için oldukça ilgi çekici ve tatlı olan bu canlıların ilk dönemlerinde sağlanması gereken bakım ve gösterilmesi gereken hassasiyet son derece önemlidir. Yavru civcivler, bu nedenle ilk zamanlarında ilgi ve bakıma ihtiyaç duyan canlılardır. Aşırı sıcaklar ve aşırı soğuklar, kendileri için en zararlı ortamları oluşturmaktadır.  Mevcut oda sıcaklığı, canlının ilk zamanları için en uygun koşulu sağlar. Kendilerini soğuk havalarda koruyacak kalın tüylere ve sıcak havalarda ise yüksek derecelere karşı dayanıklı olmayan yapılara sahip olmaları nedeniyle çok çabuk ölebilmektedir.

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ