civciv cinsiyeti nasıl belirlenir
Kuluçka Makinaları Havalandırma

Civcivin dişi mi erkek mi-tavuk veya horoz olduğu nasıl anlaşılır

Civciv cinsiyeti nasıl belirlenir : Birkaç hafta içerisinde civcivin cinsiyeti belli olmakla birlikte önemli olan hayvanın sağlıklı olmasıdır. Fakat civcivin tavuk olması horozlara oranla daha kıymetlidir.

Yeni doğan civcivlerin cinsiyetinin belirlenmesinin en pratik yolu hayvanın canını acıtmadan düzgün bir şekilde tutarak arka kısmından bakmaktır. Buradaki ana nokta şudur; hayvanın dışkısını yaptığı kısmı erkeklerde uzak bir nokta, dişilerde daha yakın kısmında bir nokta.

Bunu vatandaşın anlaması oldukça zordur. Çünkü birbirine karışan olaylar bunlar. Uzman bir kişiye götürüp ya da bu işi bilen birisine götürüp göstermeleri daha mantıklı bir hareket olacaktır. Çünkü cinsiyetleri ayırt etmek oldukça zor olacaktır. Ufak bir ince ayrım farkı vardır.

civciv cinsiyeti nasıl belirlenir

Bu nedenle yeterince tecrübesi olmayan yetiştiriciler civcivlerin cinsiyetlerini öğrenmek için bir uzmandan yardım alabilir.

Bazı hayvanlarda kuşlarda, tavuk türlerinde erkeklerde ayak kısımlarında mahmuz dediğimiz küçük oluşumlar oluyor. Bu bazı türlerin hem erkek hem dişilerinde de görülebilir. Fakat erkeklerde bu mahmuz daha keskin daha kuvvetlidir. Bunlar hep tecrübe ve görme ile alakalı olaylar.

Bunun dışında bazı türlerde de çok pratik oluyor tabii. Erkekler ve dişiler farklı renklerde oluyor. Bu daha en kolay yolu ama arka kısmından bakmak gereklidir. Bakan kişinin de konuya vakıf olması gerekir ki herhangi bir karışıklık yaşanmasın. Çünkü çok ufak bir nüans farkı var.

Tüm bunların dışında cinsiyet belirleme de farklı yöntemler de mevcuttur. Civcivlerin cinsiyet tayininde diğer uygulamalarda tüyler ve kanat uçları etkilidir. Hibrit türler, tüylere göre cinsiyet belirlenmesinde önem kazanıyor. Bu özellik çoğu türde etkili olmamaktadır. Konu eğer kanat uçları ise dikkat edilmesi gereken nokta tüylerin çıkma şeklidir. Yeni çıkanlarda gözlenen iğne gibi uzantılar dişilerde erkeklere oranla daha uzun görülür.

Ender de olsa bazı türler tüy renginden cinsiyetini belli etmektedir. Fakat sadece bazı türlerde gözlenmektedir. Tür olarak hibritlerde ve bazı orijinal yapılarda bu özellik gözlenir.

Kanat uçlarına bakıldığı zaman tek boğumlu olan erkek, iki ve üç boğumlular dişidir.

 

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ