Bıldırcın üretimi
logo-kuluçka-makinası (2)
bıldırcın kuluçka makinası
bıldırcın kuluçka makinası

 

BILDIRCIN BAKIM VE BASLEME TEKNİĞİ

Bıldırcın üretimi için büyük olan bir alan istemeyen üremesi ve verim kapasitesi tavuklarla aynı seviyede olan bir türde bıldırcındır.Tavuk yetiştirilmesinde çıkan sıkıntıların bıldırcın yetiştiriciliğinde ortaya çıkabileceğini de unutmamak gerekir. Bu olaya bilinçli bir şekilde yaklaşmalı; iyi bir şekilde verimlilik sağlayacak damızlık temini şarttır. Bıldırcın konusunda bilinçli bir kişi ve bakıcı, düzenli olarak yapılacak olan sağlık hizmetive sunulacak olan pazar durumu gibi sıkıntılar daha önceden çözülmelidir.

KULUÇKA DÖNEMİ: Bıldırcınlarda kuluçka döneminin süresi cinsine göre değişir. Kuluçka döneminin süresi bobwhite bıldırcında 21, Japon bıldırcında 16-18 gün arasıdır. Büyük bir yetiştiricilik yapmak istiyorsanız kuluçka makinası kullanmanız gereklidir. Tavuk kuluçka makinası ‘nda yumurtalar büyük olduğu yumurta tablolar bıldırcın kuluçka makinası ‘nda bıldırcın yumurtası daha küçük olduğu için tablosu tavuğa bakılınca daha küçük olur. Kuluçka makinası ‘nda ısı 38-39 oC arasında ve nem oranı ise % 65-75 arasında olmalıdır. Kuluçka makinası ‘nda havalandırma çok önemlidir. Makina içinde oluşan gazların dışarı atılması ve içeriye yeterli miktarda oksijen verilmesi gerekir.

Bıldırcın yumurtalarının çıkış gücü ırk, bakım, beslenmeleri makina tipi ve diğer çevre koşulları çok farklılık göstertebilir. Önemli olan diğer etkenlerde biride yumurtaların kuluçka makinası ‘na yerleştirilmeden önce depolama süresidir. Kuluçkaya yerleştirilen yumurtaların en fazla 1 hafta süre içinde beklemiş olması gerekir. 10 günden fazla dışarıda bekletilen yumurtaların çıkış gücü baya düşer. En önem gerektiren şey ise ise damızlık sürüde bulunan erkek ve dişi bıldırcın oranıdır

BAKIM:

Yumurtadan yeni çıkan civcivler makinadan alınır. Makinalarda en önemli olan unsur sıcaklıktır. Kuluçka sonunda yumurtadan çıkan civcivler sıcak olan makinanın altına girerek ısınmaya çalışırlar suni kuluçka makinası ile üretilen civcivlerin soğuktan korunması için ise ana makinaları gereklidir.

Ana makinasında ısının ilk hafta 35 oC aşağı düşmemesi gerekir. İkinci hafta ısı 32 oC ve üçüncü hafta ise 30 oC de olması gerekir. Bıldırcınlar 3 ve 4 haftadan itibaren yetiştirme kafes veya bölmelere alınmalıdır. Kafes veya bölmeler için önemli olan unsur da fazladolayı sıklıktan doğabilecek yavru ölümleri önleyebilmektir. Yumurtalık olan bıldırcın yetiştiriciliğimde ise yavru bıldırcınlar 5 ‘ci haftadan sonra yumurta kafeslerine alınabilir.

BESLENME:

Bıldırcın civcivleri çok küçük olduğu için ilk başa verilecek olan yemlerin iyice öğütülerek verilmesi gerekmektedir. Yem civcivlere su, toz ve yem karıştırılarak oluşturulan bir hamur yapılarak verilmelidir. Genellikle büyük işletmelerde iş yükünü azaltmak amacı toz yem verilir. Yem ve su ile birlikte civciv ergin bıldırcınlara ince şekilde doğranan yeşil ot ve sebze verilmelidir.Bıldırcınlara eğer yem vehamur verildiyse su ve yeşillik verilmemelidir. Bıldırcınlar en çok Japonya olmak üzere çok fazla ülkede gün geçtikçe önem kazanıyor.

Profosyonel kuluçka makinesi üretim firması

Paylaş:

1 Yorum

  1. Mürsel 1 Haziran 2016 Yanıtla.

    İyi günler dilerim benim kuluçka makinası var damızlık bıldırcınlarım var yumurtaları döllü 20tane yumurtayı kuluçka makama koydum koyduğum tarih 11 Mayıs 2016 nem oranı çıkıma bir hafta kala % 60 nem ve ısısı 37.5 olarak ayarladım bir hafta önce yumurtanın bir tanesini kırıp baktım içi kanlanmışve içinde küçük bir et parçası olmuş olduğunu gördüm acaba diğer yumurtalar makinada geliştiğini nasıl nasıl bildirim çıkım viyolüne ne zaman alıyım bana bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim.

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ