A- KAFES ANA KONSTRİKSÜYONU
Kafes sistemlerinin ana bileşenleri, galvanizli sac ve galvanizli tel malzemeden oluşmaktadır.Kafeslerimizin konstrüksiyonu ve kafes bölmelerinde kullanılan bu galvanizli saclar ve teller ISO 9001 belgeli olup; kullanılan sac ve tellerin yüzey kaplamaları, yüksek standartlardadır. Yem arabalı yemleme sistemi tam otomatik olup; tamamı galvanizli sacdan üretilmiştir. Kafes sisteminin tasarımı yer hareketlerinden etkilenmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Kafes sisteminin ana konstrüksiyonunda, her 60 cm de bir kafes ayağı ve bu ayakların altına konan geniş tabanlı pabuçlar bulunmaktadır. Sulama sistemi kafes gözleri arasında; kafesi boydan boya geçen PVC boru, üzerinde her iki göze dört adet kırmızı plastik ve paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiş olan nipel ile altında V şeklinde plastik damla yakalayıcı mevcuttur. Gübre bandı, beyaz 1 mm PP malzemeden imal edilmiştir. Ön başlık merdaneleri gerdirme ve iç kazıma aparatları ile arka başlık merdaneleri, baskı topları, dış kazıma aparatları aktarma zincir dişli sistemleri ve elektrikli redüktörlü motorları mevcuttur. Yan duvarlar galvanizli sacdan imal edilmiştir. Uygun eğimli alt teller ile yumurtaların kolaylıkla yumurta kanalına ulaşması sağlanmış ve böylece yumurtalarda meydana gelebilecek kırık ve kirlilik oranı minimum seviyeye indirilmiştir.

B- YUMURTA TOPLAMA SİSTEMİ
Her katta yumurta bez bantlarının önünde yumurtanın toplanmasını sağlayan sac tavalar mevcuttur. Yumurta toplama ünitesi, AKS MAKİNA tarafından galvaniz sac ve malzemeden imal edilmektedir. Yumurta bez bantları ile yumurtalar nakledilmekte ve bağlantı elemanları plastikten imal edilmektedir. Bez bantlar antistatiktir ve toz tutmaz. Kafesler boyunca uzanan ve dönüş yapan yumurta bez bantları, yumurta toplama başlıkları ile hareket ettirilir. Bez bantlar ve alt tel, yumurtaların çarpışmasını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bez bant motoru 0,75 HP gücündedir. Her sıra sonunda yumurta bantlarını temiz tutmak amacıyla konulmuş özel fırçalar bulunmaktadır.

C- YEMLEME SİSTEMİ
Yem arabalı sistemdir. Yem, silolardan 125 mm çapındaki borulardan geçen spiral helezonlar sayesinde yem arabalarına otomatik olarak dağıtılır. Yem arabaları kafeslerin üzerinde bulunan raylarda 0,75 HP elektrik motorlu redüktörler ve çelik halatlar aracılığı ile hareket eder. Yemlikler, bıldırcın kafes sistemlerinde her kata eşit miktarda yem dağıtmak ve yemin yemlik dışına taşmasını önlemek üzere özel olarak tasarlanmıştır. Bu sistemle yem israfı minimuma iner ve hayvanlara taze yem sunulur. Ayrıca tavuğun yemi seçme imkanı ortadan kaldırılarak, yem içeriğinin tamamının bıldırcın tarafından tüketilmesi sağlanır.

D- SU İÇME SİSTEMİ
Sulama sistemi; kafes gözleri arasında, kafesi boydan boya geçen PVC boru üzerinde her iki göze 4 adet kırmızı plastik ve paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiş olan nipel ile altında V şeklinde plastik damla yakalayıcı mevcuttur. Her sıranın her katında birer adet su rezervuarı bulunmaktadır. Su şebekesinden gelen su, uygun
basınç altında rezervuarlara verilir ve oradan da içme suyu borularına gönderilir.

E- YEM STOKLAMA VE DAĞITIM SİSTEMİ
Yem Silosu: Galvanizli çelik malzemeden mamul konik tabana ve 6 adet ayağa sahiptir. Özel tasarlanmış ondüleli yan duvar sacları ve dikey bağlantı babaları ile mevcut konstrüksiyona ekstra bir mukavemet kazandırmaktadır.
Yem Silosundan Yem Nakil Arabalarına Kadar Yem Helezonu: 125mm P.P. borudan, içinde 100 mm çelik spiral helezon ile arka ve ön başlıkları 2 HP elektrik motoru ile birlikte sunulmaktadır.

F- GÜBRE SEVK SİSTEMİ VE NAKİL KONVEYÖRLERİ
Gübre, her kafes sırası ve katının altında bulunan, kafes boyunca uzanan ve gübrenin kusursuz olarak temizlenmesine olanak tanıyan, 1 mm kalınlığında Polipropilen (PP) gübre bantları ile 1 HP gübre bandı redüktörlü hareket motorları sayesinde çekilerek temizlenir. Gübre bantlarının kümesin arka tarafına denk gelen kısmına, gübrenin dışarıya sıçrayıp kümesi kirletmemesi ve düzgün bir şekilde gübre konveyörüne aktarılması için koruyucu bir kapak konulmuştur. Gübre Nakil Konveyörü Yatay: Galvanizli konstrüksiyon üzerinde hareketli merdaneler ile
çalışan kord bezli 6 mm kalınlığında kauçuk bant ve ön arka merdaneler ile 1.5 HP redüktörlü motoru mevcuttur.
Gübre Nakil Konveyörü Dikey: Galvanizli konstrüksiyon üzerinde hareketli merdaneler ile çalışan kord bezli 6 mm kalınlığında kauçuk bant ve ön arka merdaneler ile 1.5 HP redüktörlü motoru mevcuttur.

G- ELEKTRİK PANOLARI
Yemleme sisteminin elektrik panosu: Yemleme sisteminin elektrik tesisatı ve kumanda panosu, başta ve sonda stop switchlerini, kumanda kablolarını ve zaman saatini içerir. Gübre temizleme sisteminin elektrik panosu: Su sızdırmaz tip kendinden motor koruma sistemine sahip şalterler ve gübre nakil yatay ve dikey konveyörlerinin iki adet redüktörlü motorunun koruma devrelerini ve sigortalarını ihtiva eder.

H- KULLANILAN MALZEMELERİN ÖZELLİKLERİ
Kafeslerimizdeki parçalarda kullandığımız saçlar sıcak daldırma galvaniz yöntemi ile yüksek galvaniz kaplama olup, çinko miktarı M2’de minimum 200 – 275 gr.’dır.
yemlik
0,60 mm
yemlik askısı
10,00 mm kare demir
bant yatağı
0,80 mm
bant rulesi
1,50 mm
ayak
1,50 mm
üst ray
2,00 mm
Kafeslerimizdeki parçalarda kullandığımız teller sıcak daldırma galvaniz yöntemi ile yüksek galvaniz kaplama olup, çinko miktarı M2’de minimum 100 gr.’dır. ara bölme teli 2,00 mm ve 2,50 mm Elektrik panolarımızda kullandığımız malzemeler siemens marka sigorta telemecanique marka motor koruyucu ve kontaktör telemecanique marka swichler