Kuluçka Makinesi Hakkında Genel Bilgiler
250-lik-kuluçka-makinesi-1
Yorum Yok

Kuluçkalık yumurtalardan gerekli ısı, nem, havalandırma ve çevirme düzeni sağlanarak belirli sürede civciv çıkaran makinelere kuluçka makinesi denir.

Kuluçka makineleri ile yapılan işleme kuluçkacılık, yumurtadan civciv çıkaran yerlere de kuluçkahane adı verilir. Kuluçka makinesine konulan yumurtalardan döllü olanların oranına döllük oranı veya tohumluk oranı denir. 18. günde yapılan döllülük muayenesi sonucu döllü olduğu belirlenen yumurtalardan elde edilen civcivlerin oranına çıkış gücü denir.

Günümüzde elektrikle çalışan dijital paneller sayesinde sıcaklık, nem, havalandırma ve yumurta çevirme işlemini yapan tam otomatik kuluçka makineleri kullanılmakta ve gereken kullanım kurallarına uyulunca yüksek randımanda verim elde edilebilmektedir. Kuluçka makinelerine konan her yumurtadan civciv çıkmaz. Bu olayın çeşitli sebepleri vardır. Kuluçka makinesine konulan her 100 yumurtadan çıkan civciv adedine kuluçka randımanı denir.

Kuluçka makinelerindeki ısı nem ve çevirme fonksiyonlarının yanlış ayarlanmış olması, kuluçka odasındaki aşırı sıcaklık değişimleri, kuluçka odasının havasız oluşu, kuluçka odasının çok soğuk ya da çok sıcak olması, kuluçkalık yumurtaların uygun olamayan şartlarda uzun süre bekletilmesi, sık veya uzun süreli yaşanan elektrik kesintileri, kuluçka öncesi ve kuluçka esnasında hijyen şartlarına uyulmaması, kuluçkaya konulacak yumurtaların çok genç ya da çok ihtiyar damızlıklardan alınmış olması, damızlıklarda yetersiz ve dengesiz beslenme, damızlıklarda yetiştirme hataları, damızlıklardaki hastalıklar ve genetik bozukluklar, erkek/dişi damızlık oranının yanlış oluşu kuluçka randımanını etkileyen faktörler arasında yerini alır.

 

 

 

 

Paylaş:

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.

0

EN İYİ